We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Genuine Joe High-speed Floor Pad
SKU
GJO91120
by Genuine Joe
$30.52 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Soft construction lightly polishes floor to create bright, shiny surface
- Flexible, resilient material reaches every bit of floor's surface
- Open-web design allows dirt to collect between fibers for efficient use
- For use at speeds between 1,000 to 3,000 RPM
Category: Household Cleaning
Ultra high-speed floor pad features a soft construction that lightly polishes the floor to create a shiny, reflective appearance. Flexible, resilient material reaches every bit of the floor's surface to save you valuable time and effort. Open-web design allows dirt to collect between the fibers for more efficient performance. Floor pad is designed for use at speeds between 1,000 to 3,000 RPM.
| Application/Usage | Floor |
|---|---|
| Application/Usage | Polishing |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Country of Origin | United States |
| Features | Dirt Remover |
| Features | Flexible |
| Features | Resilient |
| Features | Soft |
| Manufacturer Part Number | 91120 |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Maximum Speed Supported | 3000 rpm |
| Minimum Speed Supported | 1000 rpm |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |
| Pad Diameter | 20" |
| Pad Thickness | 1" |
| Product Color | Aqua |
| Product Material | Fiber |
| Product Name | High-speed Floor Pad |
| Product Type | Cleaning Pad |
| Recycled Content | 100% |
| Recycled | No |
| UNSPSC | 47121608 |
| Brand | Genuine Joe |
|---|---|
| Weight (lbs) | 5.0000 |
| UPC | 035255911207 |
| MPN | 91120 |

Log In