We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Genuine Joe Jumbo Jr Dispenser Bath Tissue Roll
SKU
GJO3550012
by Genuine Joe
$25.75 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Use with dispensers that hold a 12" diameter roll
- Exceeds EPA comprehensive procurement guidelines
- Perforated for easy dispensing
- Jumbo size reduces maintenance time replacing rolls
- Due to continued supply issues, actual recycled content may vary from amounts stated
Category: Toilet Paper
This jumbo roll of two-ply bathroom tissue satisfies everyday needs. Made from a high percentage of recycled fiber, it exceeds EPA comprehensive procurement guidelines. This bathroom tissue is cost-effective solution for all areas and is safe for sewer and septic system. It fits in bathroom tissue dispensers that hold a 12" diameter roll.
| Application/Usage | Bathroom |
|---|---|
| Brand Name | Genuine Joe |
| Country of Origin | Canada |
| Environmental Certification | EPA |
| Features | Septic Safe |
| Features | Sewer-safe |
| Full Size Horizontal | 3.30" |
| Full Size Vertical | 500 ft |
| Full Size | 3.30" x 500 ft |
| Manufacturer Part Number | 3550012 |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Maximum Roll Diameter | 8.88" |
| Number of Plys | 2 |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Color | White |
| Product Material | Fiber |
| Product Name | Jumbo Jr Dispenser Bath Tissue Roll |
| Product Type | Bathroom Tissue |
| Recycled | Yes |
| UNSPSC | 14111704 |
| UPC | 035255355124 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 11.3300 |
| MPN | 3550012 |
| Brand | Genuine Joe |

Log In