We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Genuine Joe Polishing Floor Pad
SKU
GJO90516
by Genuine Joe
$22.45 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- For dry or fine-water mist polishing
- Nonabrasive for light polishing
- Creates shine and enhances appearance of floor surface
- Reaches peaks and valleys in floor surface
- Use in rotary/auto scrubbers
Category: Household Cleaning
Polishing floor pad is designed for dry polishing and can be used with a fine-water mist to create a higher gloss. Open-web design is durable, long-lasting and resilient. Finer denier fibers with softer resin are nonabrasive for light polishing. Floor pad is designed for use at speeds between 175 to 800 RPM.
| Application/Usage | Floor |
|---|---|
| Application/Usage | Polishing |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Country of Origin | United States |
| Features | Dirt Remover |
| Features | Flexible |
| Features | Non-abrasive |
| Features | Resilient |
| Features | Soft |
| Manufacturer Part Number | 90516 |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Maximum Speed Supported | 350 rpm |
| Minimum Speed Supported | 175 rpm |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |
| Pad Diameter | 16" |
| Pad Thickness | 1" |
| Product Color | White |
| Product Material | Fiber |
| Product Material | Resin |
| Product Name | Polishing Floor Pad |
| Product Type | Cleaning Pad |
| Recycled Content | 100% |
| Recycled | No |
| UNSPSC | 47121608 |
| Brand | Genuine Joe |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.0000 |
| UPC | 035255905169 |
| MPN | 90516 |

Log In