We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Genuine Joe Red Buffing Floor Pad
SKU
GJO90413
by Genuine Joe
$19.72 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Versatile design allows dry buffing, spray buffing or light-duty scrubbing
- Open web material allows dirt to collect between fibers for efficient use
- Flexible, resilient construction reaches every bit of floor's surface
- For use at speeds between 175 to 350 RPM
Category: Household Cleaning
Floor pad features a versatile design that's perfect for dry buffing, spray buffing or light-duty scrubbing in rotary or automatic scrubbers. Open-web design allows dirt to enter the fiber and resist soil load on the face of the pad for maximum use. Flexible, resilient material reaches every bit of the floor's surface to save time and effort. Floor pad is designed for use at speeds between 175 to 350 RPM.
| Application/Usage | Buffing |
|---|---|
| Application/Usage | Floor |
| Application/Usage | Scrubbing |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Country of Origin | United States |
| Features | Dirt Remover |
| Features | Flexible |
| Features | Resilient |
| Features | Rotate |
| Manufacturer Part Number | 90413 |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Maximum Speed Supported | 350 rpm |
| Minimum Speed Supported | 175 rpm |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |
| Pad Diameter | 13" |
| Pad Thickness | 1" |
| Product Color | Red |
| Product Material | Fiber |
| Product Name | Red Buffing Floor Pad |
| Product Type | Cleaning Pad |
| Recycled Content | 100% |
| Recycled | No |
| UNSPSC | 47121608 |
| Brand | Genuine Joe |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.0000 |
| UPC | 035255904131 |
| MPN | 90413 |

Log In