We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Genuine Joe Strong Economical Trash Bags
SKU
GJO02860
by Genuine Joe
$43.38 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Perfect for higher load capacities with paper or non-rough objects
- Made with the high-quality raw materials
- Star-sealed bottom for leakproof security
- Dual dispensing box for access to trash bags from various positions
Categories: Trash Can Liners, Household Trash Bags
High-density bags are used for disposing of paper and non-rough objects in moderate transport conditions. They are very strong and handle higher load capacities than LLDPE bags, but tear easier once punctured. Star-sealed bottom delivers leakproof security. High-density can liners are made with high-strength resin to provide the durability and performance to satisfy your requirements. The size works well with 56-gallon receptacles in use today. Dual dispensing box allows access to trash bags from various positions.
| Application/Usage | Waste Disposal |
|---|---|
| Bag Length | 48" |
| Bag Size | 48" x 43" |
| Bag Thickness | 0.87 mil (22 Micron) |
| Bag Width | 43" |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Country of Origin | United States |
| Features | Durable |
| Features | Easy Tear |
| Features | Leak Proof |
| Features | Star Bottom Seal |
| Features | Strong |
| Manufacturer Part Number | 02860 |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Packaged Quantity | 150 |
| Packaged Quantity | 150 / Carton |
| Product Color | Black |
| Product Material | Resin |
| Product Name | Strong Economical Trash Bags |
| Product Type | Trash Bag |
| Recycled | No |
| Volume Capacity | 56 gal |
| UNSPSC | 47121701 |
| UPC | 035255028608 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 18.2000 |
| MPN | 02860 |
| Brand | Genuine Joe |


Log In