We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Geographics Blank Parchment Certificate
SKU
GEO40725OD
by Geographics
$6.40
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 4 left
- Ornate edges and included gold seals for an elegant look
- Personalize with online templates
- Acid-free, lignin-free
- Compatible with inkjet and laser printers
Category: Forms & Certificates
Create your own personalized awards with these prestigious blank certificates printed on traditional parchment paper. Gold seals are included for embellishment. Certificates are easy to customize with online templates. They are compatible with inkjet and laser printers; copiers; and hand calligraphy. Acid-free, lignin-free construction offers long-lasting archival quality.
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Border Color | Blue |
| Brand Name | Geographics |
| Certificate Length | 11" |
| Certificate Width | 8.50" |
| Country of Origin | China |
| Features | Acid-free |
| Manufacturer | Geographics, LLC |
| Manufacturer Part Number | 40725OD |
| Manufacturer Website Address | http://www.geographics.com |
| Packaged Quantity | 25 / Pack |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Print Technology | Inkjet |
| Product Type | Certificate Paper |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 50% |
| Seal Color | Golden |
| Seal Included | Yes |
| Size | 8.50" Width x 11" Length |
| UPC | 071064407258 |
| Brand | Geographics |
| Dimensions (LxHxW) | 11 x 0.4 x 8.5 |
| Weight (lbs) | 0.4400 |
|---|---|
| MPN | 40725OD |

Log In