We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Georgia Pacific Preference Cube 2ply Facial Tissue
SKU
GPC46200CT
$82.86 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Comes in a decorative cube box
- Ideal for the vanity or a built-in dispenser
- Cost-effective solution for all facilities
- Contains at least 10% post-consumer recycled fiber
- Meets or exceeds EPA Comprehensive Procurement Guidelines
Categories: Janitorial & Sanitation Supplies, Paper Products, Facial Tissues
Soft, absorbent, white, two-ply facial tissue comes in a decorative cube box. It is ideal for the vanity or a built-in dispenser. Facial tissue offers a cost-effective solution for all facilities. Color-contrast sheets help indicate when it's time to change the tissue box. Poly-shield dispenser opening keeps tissues sanitary. Box contains 100 tissues.
| Brand Name | Pacific Blue Select |
|---|---|
| Container Type | Box |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | EPA |
| Environmental Certification | LEED |
| Features | Absorbent |
| Features | Soft |
| Full Size Horizontal | 7.65" |
| Full Size Vertical | 8.85" |
| Full Size | 7.65" x 8.85" |
| Manufacturer Part Number | 46200CT |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Number of Plys | 2 |
| Packaged Quantity | 36 / Carton |
| Product Color | White |
| Product Name | Facial Tissue by GP Pro - Cube Box |
| Product Type | Facial Tissue |
| Quantity Per Container | 100 |
| Recycled | Yes |
| UNSPSC | 14111701 |
| UPC | 10073310462001 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 16.7000 |
| MPN | 46200CT |
| Brand | Pacific Blue Select |


Log In