We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hirsh Industries 20" Deep Box/Box/File Mobile Pedestal - Light Gray
Delivered in 2-4 business days
- Commercial grade ball-bearing suspension allows fully loaded drawers to open with ease.
- Durable, fully assembled steel construction with non-porous surface is easy to clean.
- Includes factory installed hidden casters for easy mobility.
- Lock included to keep contents of all drawers secure.
20-inch deep Mobile Pedestal Files are designed to support the demand of today's office. Durable, fully assembled steel construction with non-porous surface is easy to clean. These commercial grade mobile pedestals come standard with factory installed hidden casters, full extension drawers, counterweights, and a core-removable lock for security. File drawers accommodate letter-size hanging files. The ball-bearing suspension ensures a smooth and quiet drawer performance. Extended fronts with full-width drawer pulls provide a sleek and contemporary design. 27.75 height allows these units to roll under most work surfaces. Number of Drawers: 3; Drawer Configuration: Box/Box/File; Anti-Tip Mechanism Indicator: Y; Anti-Tip Mechanism: Counterweight.
| Global Product Type | Vertical Pedestal File Cabinets |
|---|---|
| Number of Drawers | 3 |
| Drawer Configuration | Box/Box/File |
| Anti-Tip Mechanism Indicator | Y |
| Anti-Tip Mechanism | Counterweight |
| Color(s) | Light Gray |
| Color Family | Gray |
| Pedestal Sub-Type Indicator | No |
| Overall Weight Capacity | 200 lb |
| Overall Width | 15" |
| Overall Depth | 19.88" |
| Overall Height | 27.75" |
| Height Without Casters | 27.31" |
| Base Material | Steel |
| Top Material | Steel |
| Edge Detail Profile | Painted Steel Edge |
| Caster Indicator | Y |
| Caster Details | Hidden Casters |
| Caster Surface Texture | Plastic |
| Document Size Accommodation | Letter |
| Weight Capacity-File Drawer | 38.1" |
| Drawer Width-File Drawer | 11.98" |
| Drawer Depth-File Drawer | 17" |
| Drawer Height-File Drawer | 11.01" |
| Weight Capacity-Box Drawer | 18 lb |
| Drawer Width-Box Drawer | 11.98" |
| Drawer Depth-Box Drawer | 17" |
| Drawer Height-Box Drawer | 5.07" |
| Series Name | Hirsch Industries Full-Width Pull 20 inch Deep |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified; GREENGUARD Gold Certified; Meets or Exceeds ANSI-BIFMA Standards |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 12% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 16% |
| Total Recycled Content Percent | 28% |
| Brand | Hirsh Industries |
|---|---|
| Weight (lbs) | 70.0000 |
| UPC | 029404185762 |
| MPN | 18576 |

Log In