We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HLS Commercial Semi-Round Open Top Trash Can
SKU
HLCHLS23DOT
$410.56 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Wide opening for large and bulky items
- Fingerprint-proof, smudge-resistant exterior
- Half-round shape for space-saving placement
- Prevents accumulation of trash with sloped lid
- Side handles for easy transportation
Category: Bathroom Accessories
23-Gallon Semi-Round Open Top Trash Can offers quick and effective waste disposal in entryways, lobbies, stores and more. Elegant, durable stainless steel is fingerprint-proof and smudge-resistant to minimize cleanings. Slim, half-round shape saves space for convenient placement in tight spaces. Wide opening allows easy disposal of large and bulky items. Sloped lid prevents the accumulation of trash. Side handles help you keep a firm grip for easy transportation.
| Brand Name | HLS Commercial |
|---|---|
| Capacity | 23 gal |
| Country of Origin | China |
| Depth | 19.8" |
| Features | Durable |
| Features | Fingerprint Proof |
| Features | Handle |
| Features | Smudge Resistant |
| Height | 33" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Part Number | HLS23DOT |
| Manufacturer | HLS Commercial |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Stainless Steel |
| Product Model | HLS23DOT |
| Product Name | Semi-Round Open Top Trash Can |
| Product Type | Waste Container |
| Recycled | No |
| Shape | Half-round |
| Weight (Approximate) | 12 lb |
| Width | 12.4" |
| UNSPSC | 47121702 |
| Brand | HLS Commercial |
|---|---|
| Weight (lbs) | 15.9000 |
| UPC | 814839023761 |
| MPN | HLS23DOT |


Log In