We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Holland Bar Stools 910 Clear Coat Industrial Adjustable Stool
Delivered in 2-4 business days
- Optimizes comfort with vinyl-upholstered seating
- Adjustable height ranges from 24" to 30" for a counter-height or bar-height experience
- Lock seat at desired height using locking nut
- Sit in a relaxed position using footring
- Provides sturdy, stable support with steel frame
910 Clear Coat Industrial Adjustable Stool Holland Bar Stool's Adjustable, Industrial style swivel stool brings back the classic look of the early 1900's drafting stools. Built to last a lifetime, the steel tube frame has solid welds on the outside of the legs, connecting the substantial, 18" diameter foot ring, and on the inside, attaching a solid, steel inner support. The 15" diameter, distressed wood seat is accented by 2" , studded ring. The 1" thick, solid steel screw, allows the seat height to be adjusted from 24" (Counter Height) to 30" (Bar Height). The locking nut can set the stool to your desired height. Don't be fooled by a cheap imitation. Buy the best, with a Holland Bar Stool. Solid Welded frame Distressed Wood Seat Screw-Turn Height Adjustment from 24" to 30" Decorative Accent Ring around Seat Locking feature to set min. height
| Adjustable Seat | Yes |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Base Shape | Four-legged |
| Brand Name | Holland Bar Stools |
| Chair/Seat Type | Bar Stool |
| Country of Origin | United States |
| Features | Adjustable Screw |
| Features | Foot Ring |
| Features | Lockable |
| Frame Material | Tubular Steel |
| Limited Warranty | 12 Year |
| Manufacturer Part Number | 910BWBLKVNYL |
| Manufacturer | Holland Bar Stools Co. |
| Maximum Load Capacity | 500 lb |
| Maximum Seat Height | 30" |
| Minimum Seat Height | 24" |
| Number of Legs | 4 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Model | 910 |
| Product Name | 910 Clear Coat Industrial Adjustable Stool |
| Product Type | Sitting Stool |
| Recycled | No |
| Seat Color | Black |
| Seat Material | Vinyl |
| UNSPSC | 56112106 |
| Brand | Holland |
|---|---|
| Weight (lbs) | 26.0000 |
| UPC | 071235291921 |
| MPN | 910BWBLKVNYL |

Log In