We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Holland Bar Stools Stacker Chair Dolly
SKU
HBCSTKDOLLY
by Holland
$110.50 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Commercial-grade construction supports more than 12 stack chairs at once
- Solid welds on joints provide maximum strength
- Durable, powder coating protects exterior for lasting use
- Hard, rubber tires are strong yet safe on all floor types
- Sealed, ball-bearing axles ensure easy mobility
Category: Home Chairs & Stools
Move your stack or banquette chairs with ease using this heavy-duty dolly. This commercial-grade dolly is capable of moving more than 12 stack chairs at a single time. All of the joints feature solid welds for maximum strength. The frame is finished with a durable, powder coating for lasting use. The 8" wheels have a sleek rim with a hard, rubber tire so they are strong yet safe on all floor types. Sealed, ball-bearing axles allow each wheel to spin smoothly for easy mobility.
| Application/Usage | Chair |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
| Brand Name | Holland Bar Stools |
| Caster Size | 8" |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 29" |
| Features | Ball Bearing Wheel |
| Features | Heavy Duty |
| Features | Welded |
| Height | 47" |
| Limited Warranty | 12 Year |
| Manufacturer Part Number | STKDOLLY |
| Manufacturer | Holland Bar Stools Co. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Material | Hard Rubber |
| Product Material | Steel |
| Product Name | Stacker Chair Dolly |
| Product Type | Dolly |
| Recycled | No |
| Width | 20" |
| UNSPSC | 24101503 |
| Brand | Holland |
|---|---|
| Weight (lbs) | 28.0000 |
| UPC | 071235346133 |
| MPN | STKDOLLY |

Log In