We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Holmes Spring Manufacturing SL728C Extension Spring, 1-5/16 in OD, 28 in OAL, Steel, Latch End, 90 to 150 lb
SKU
ORG3567948
$43.67 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- For use with garage door hardware assemblies
Category: Door Hardware
Replacement springs for use with garage door hardware assemblies. Spring latch end type. Connector included. Two SL728C, SL730C or SL732C springs can support 90 to 150 lb.
| Color | Black |
|---|---|
| End Type | Latch |
| Includes | (1) Connector |
| Material | Steel |
| Outside Diameter | 1-5/16in |
| Overall Length | 28in |
| Weight Capacity | 90 to 150lb |
| Wire Size | 0.177in |
| Brand | Holmes Spring Manufacturing |
|---|---|
| Weight (lbs) | 4.9000 |
| UPC | 032426728220 |
| MPN | SL728C |

Log In