We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hometown Holidays 16510 Light Bulb, 7 W, Intermediate Lamp Base, Incandescent Lamp, Ceramic White Light
SKU
ORG8571887
$81.09 /25PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Pack of 4
Category: Christmas Decorating
These light bulbs are perfect for decorations around your house or business during the Christmas season or they could be used for weddings, at restaurants, on patios, special event tents, Christmas trees and more.
| Average Life | 3000hr |
|---|---|
| Current Rating | 0.0584A |
| Designation | C9 |
| Lamp Base | Intermediate |
| Lamp Material | Glass |
| Lamp Type | Incandescent |
| Light Color | Ceramic White |
| Operating Temperature | 93deg C |
| Suitable for | E17 Socket |
| Type | Type C |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 7W |
| Brand | Hometown Holidays |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6500 |
| UPC | 605393165109 |
| MPN | 16510 |

Log In