We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hometown Holidays U15E302A Light Set, Christmas, 120 V, 4.8 W, 70-Lamp, LED Lamp, Warm White Lamp, 18.58 ft L
SKU
ORG1513761
$19.97 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- This is a 70 count 5mm LED light set
- These are energy efficient
- These can connect up to 5 sets
- For indoor and outdoor use
Category: Christmas Light Sets
These LED Christmas lights are perfect for any decoration lighting needs. They can be used for Christmas, outdoor patios, weddings, proms, special event tents, bushes, hedges, holiday color theme matching, and much more.
| Average Life | 25000hr |
|---|---|
| Cord Color | Green |
| Current Rating | 0.04A |
| Design/Theme | Christmas |
| Includes | 2 Spare Bulbs and 1 Spare Fuse |
| Lamp Color | Warm White |
| Lamp Spacing | 3in |
| Lamp Type | LED |
| Lamp Wattage | 0.06W |
| Length | 18.58 |
| Lens Color | Warm White |
| Material | PS GPPS |
| Number of Lamps | 70 |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 4.8W |
| Brand | Hometown Holidays |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.9400 |
| UPC | 838466021969 |
| MPN | U15E302A |

Log In