We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hometown Holidays U13Y023I Light Set, Christmas, 120 V, 20.4 W, 50-Lamp, Incandescent Lamp, 1000 hr Average Life
SKU
ORG2143774
$444.59 /24EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- 50-Count incandescent mini bulb light set
- These are energy efficient
- These can connect up to 45 sets
- For indoor and outdoor use
- For use in home or in the yard
Category: Christmas Light Sets
These Christmas lights are perfect for any decoration lighting needs. They can be used for Christmas, outdoor patios, weddings, proms, special event tents, bushes, hedges, holiday color theme matching, and much more.
| Average Life | 1000hr |
|---|---|
| Cord Color | White |
| Current Rating | 0.17A |
| Design/Theme | Christmas |
| Includes | (2) Spare Bulbs and (1) Spare Fuse |
| Lamp Color | Blue/Green/Pink/Red/Yellow |
| Lamp Spacing | 2-1/2in |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Wattage | 0.425W |
| Length | 11.54 |
| Lens Color | Multi-Color |
| Material | Glass |
| Number of Lamps | 50 |
| Type | Mini |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 20.4W |
| Brand | Hometown Holidays |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5800 |
| UPC | 838466022485 |
| MPN | U13Y023I |

Log In