We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hometown Holidays U10Y026B Light Set, Christmas, 120 V, 20.4 W, 50-Lamp, Incandescent Lamp, Clear Lamp, 11.54 ft L
SKU
ORG5393301
$18.31 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 50-Count incandescent mini bulb light set
- These are long lasting
- These can connect up to 10 sets
- For indoor and outdoor use
Category: Christmas Light Sets
These Christmas lights are perfect for any decoration lighting needs. They can be used for Christmas, outdoor patios, weddings, proms, special event tents, bushes, hedges, holiday color theme matching, and much more.
| Average Life | 1000hr |
|---|---|
| Cord Color | Green |
| Current Rating | 0.17A |
| Design/Theme | Christmas |
| Includes | (2) Spare Bulbs and (1) Spare Fuse |
| Lamp Color | Clear |
| Lamp Spacing | 2-1/2in |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Wattage | 0.425W |
| Length | 11.54 |
| Lens Color | Transparent |
| Material | Glass |
| Number of Lamps | 50 |
| Type | Mini |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 20.4W |
| Brand | Hometown Holidays |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4300 |
| UPC | 030539014810 |
| MPN | U10Y026B |

Log In