We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HON 101 Series Pinnacle Laminate Desking
SKU
HONLL2042LPPINC
by HON
$296.97
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- 42" x 19.9" x 29.5"Return, Work Surface, End Panel, Modesty Panel - 2 x Box Drawer(s), File Drawer(s) - Single Pedestal on Left Side - Square Edge - Material: Particleboard, Metal Handle, Wood Grain Modesty Panel - Finish: Pinnacle, Thermofused Laminate (TFL), Silver Handle, Black Lock
- Put on more space alongside your desktop with this return desk
- Sturdy and durable particleboard
- Scratch-resistant and stain-resistant thermal-fused laminate is durable and attractive
- Ships fully assembled to make installation a breeze
- Durable square edge detail provides a finished, professional look
- File drawer includes integrated hangrails for letter-size or legal-size papers
- Backed by the HON Full Lifetime Warranty
Category: Office Desks
The curated selection of the 101 Series includes the most popular styles and layouts to support today's ever changing workplace demands. This left return can be added to a 101 single pedestal desk or credenza to create L-shaped workspace configurations. The distinctive hardwood laminate looks as good as it performs, and the durable edge detail provides the finishing touch that makes a lasting impression. Laminate color is Pinnacle.
| Pedestal Type | Single |
|---|---|
| Dimensions | 29.5" Height x 42" Width x 19.9" Depth - Return, 1" Thickness - Work Surface, 1" Thickness - End Panel, 0.6" Thickness - Modesty Panel |
| Product Series | 101 |
| Material | Particleboard, Metal Handle, Wood Grain Modesty Panel, Particleboard, Metal Handle, Wood Grain Modesty Panel |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Depth | 19.9" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Total Number of Drawers | 2 |
| Thickness | 1", 0.6" |
| Product Type | Return |
| Assembly Required | No |
| Edge Style | Square |
| Pedestal Position | Left |
| Color/Finish | Pinnacle, Thermofused Laminate (TFL), Silver Handle, Black Lock, Pinnacle, Thermofused Laminate (TFL), Silver Handle, Black Lock |
| Application/Usage | File, Supplies, File, Supplies |
| Height | 29.5" |
| Width | 42" |
| Country of Origin | United States |
| Drawer Type | Box, File |
| MPN | LL2042LPPINC |
| UPC | 888206519577 |
| Manufacturer | The HON Company |
| Brand | HON |
| Dimensions (LxHxW) | 145.1 x 31.9 x 22.3 |
| Weight (lbs) | 92.0000 |
|---|

Log In