We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HON 10500 H105900 Pedestal Credenza
Delivered in 2-4 business days
- Part of HON's best-selling desk collection
- A rugged, high-quality desk collection for any organization seeking maximum performance
- Formal, full-height modesty panel for privacy below the worksurface
- Premium, multi-ply laminate stands up to scratches, spills, stains and boiling liquids, and holds up under heavy use
- Backed by the HON Full Lifetime Warranty
Credenza desk with kneespace belongs to the HON 10500 Series Wood Laminate Furniture, a versatile collection for any office arrangement. Smooth, flat edges and a full modesty panel deliver a clean, streamlined look. Scratch-resistant, spill-resistant and wear-resistant, Sterling Ash laminate on strong inner-frame construction assures trouble-free performance and long life. Desk features two full pedestals each with two locking file drawers. All file drawers include integrated hangrails for side-to-side letter-size and legal-size hanging folders and front-to-back letter-size filing. All drawers have five-sided construction for added strength and easy alignment. Drawers operate on full-extension, ball-bearing suspension to ensure smooth, long-lasting operation. Desk also has one-cord, pass-through grommet in the top center of the modesty panel to reach wall electrical outlets and interchangeable, core-removable lock for quick, easy rekeying. Center drawer for desk is sold separately.
| Application/Usage | File Storage |
|---|---|
| Brand Name | HON |
| Depth | 24" |
| Dimensions | 29.5" Height x 72" Width x 24" Depth |
| Drawer Type | File |
| Features | Lockable |
| Height | 29.5" |
| Manufacturer Part Number | HON105900LS1 |
| Manufacturer | The HON Company |
| Pedestal Type | Double |
| Product Color/Finish | Sterling Ash |
| Product Model | H105900 |
| Product Name | 10500 H105900 Pedestal Credenza |
| Product Series | 10500 |
| Product Type | Pedestal Credenza |
| Total Number of Drawers | 4 |
| Width | 72" |
| UNSPSC | 56101532 |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 274.0000 |
| UPC | 194966336942 |
| MPN | HON105900LS1 |

Log In