We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HON 10500 Series Mahogany Laminate Office Desking
Delivered in 2-4 business days
- Part of rugged, high-quality desk collection for any organization seeking maximum performance
- Premium, multi-ply laminate stands up to scratches, spills, stains and boiling liquids, and holds up under heavy use
- Metal-to-metal fastening system for precise fit and unsurpassed durability
- Durable inner-frame construction stands up to the stress of frequent moving and relocation
- Backed by the HON Full Lifetime Warranty
Stack-on storage with four doors adds overhead storage and is designed for use with HON 10500 Series curved corner L-station created by combining a 30" deep single-pedestal desk and a 48" wide return. This series offers well-built, cost-effective wood furniture for a growing business. Square edges and full modesty panels give this series a clean, streamlined look. Durable, easy-care, thermal-fused laminate resists scratches and stains. Stack-on storage is equipped with self-closing, adjustable hinged doors and valance to hide your task light. All furniture units are sold separately. Furniture is certified by SCS to be in compliance with specific, indoor, air-quality emission requirements and meets or exceeds ANSI/BIFMA and ISTA performance standards.
| Application/Usage | Credenza |
|---|---|
| Application/Usage | Desk |
| Application/Usage | Office |
| Brand Name | HON |
| Depth | 14.6" |
| Dimensions | 37.1" Height x 78" Width x 14.6" Depth |
| Edge Style | Flat |
| Features | Durable |
| Features | Liquid Resistant |
| Features | Rugged |
| Features | Scratch Resistant |
| Features | Spill Resistant |
| Features | Stain Resistant |
| Height | 37.1" |
| Manufacturer Part Number | HON105327NN |
| Manufacturer | The HON Company |
| Product Model | H105327 |
| Product Name | 10500 H105327 Hutch |
| Product Series | 10500 |
| Product Type | Hutch |
| Width | 78" |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 198.0000 |
| UPC | 782986554059 |
| MPN | HON105327NN |

Log In