We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HON 10500 Series Mocha Laminate Desking
SKU
HON10515RMOMO
by HON
$497.60
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Part of rugged, high-quality desk collection for any organization seeking maximum performance
- Premium, multi-ply laminate stands up to scratches, spills, stains and boiling liquids, and holds up under heavy use
- Metal-to-metal fastening system for precise fit and unsurpassed durability
- Durable inner-frame construction stands up to the stress of frequent moving and relocation
- Backed by the HON Full Lifetime Warranty
- Mocha Laminate enhance the beauty and gives classy look
- Sturdy and durable thermofused laminate (tfl) work surface
Category: Office Desks
Build a hard-working workstation with 10500 Series laminate from HON, our bestselling desk collection. This right return can be combined with a right desk, right credenza, or a peninsula to create an L-workstation. One box drawer provides convenient storage for office supplies, and one file drawer organizes paperwork. Cannot be used freestanding. Laminate finish color is Mocha.
| Application/Usage | File |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Brand Name | HON |
| Color/Finish | Mocha Laminate |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 24" |
| Dimensions | 29.5" Height x 48" Width x 24" Depth x 1.1" Thickness |
| Drawer Type | Box |
| Edge Style | Square |
| Environmental Certification | SCS Indoor Advantage Gold |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Features | Lockable Drawer |
| Height | 29.5" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manufacturer | The HON Company |
| Manufacturer Part Number | 10515RMOMO |
| Material | Thermofused Laminate (TFL) Work Surface |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Pedestal Position | Right |
| Product Model | H10515 |
| Product Series | 10500 |
| Product Type | Return |
| Recycled | Yes |
| Thickness | 1.1" |
| Total Number of Drawers | 2 |
| Width | 48" |
| UPC | 782986428947 |
| Brand | HON |
| Dimensions (LxHxW) | 51.8 x 32 x 26.4 |
| Weight (lbs) | 147.0000 |
|---|---|
| MPN | 10515RMOMO |

Log In