We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HON 10500 Series Mocha Laminate Desking
SKU
HON10534MOMO
by HON
$577.72
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Part of rugged, high-quality desk collection for any organization seeking maximum performance
- Premium, multi-ply laminate stands up to scratches, spills, stains and boiling liquids, and holds up under heavy use
- Metal-to-metal fastening system for precise fit and unsurpassed durability
- Durable inner-frame construction stands up to the stress of frequent moving and relocation
- Backed by the HON Full Lifetime Warranty
- Provides convenient space for open and closed storage and to make your desk clean and tidy
- Beautiful mocha finish enriches the look
- Sturdy and durable wood grain work surface
Category: Office Desks
Build a hard-working workstation with 10500 Series laminate from HON, our bestselling desk collection. This stack-on hutch can be mounted to any 72"W base unit to create additional storage. Four doors conceal your personal or work related items. Laminate finish color is Mocha.
| Application/Usage | Business |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
| Brand Name | HON |
| Color/Finish | Mocha |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 14.6" |
| Dimensions | 37.1" Height x 71.9" Width x 14.6" Depth |
| Edge Style | Square |
| Environmental Certification | SCS Indoor Advantage Gold |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Features | Durable |
| Height | 37.1" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manufacturer | The HON Company |
| Manufacturer Part Number | 10534MOMO |
| Material | Wood Grain Work Surface |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Model | 10534 |
| Product Series | 10500 |
| Product Type | Hutch |
| Recycled | Yes |
| Total Number of Doors | 4 |
| Width | 71.9" |
| UPC | 782986245759 |
| Brand | HON |
| Dimensions (LxHxW) | 74.3 x 20.4 x 19.4 |
| Weight (lbs) | 185.0000 |
|---|---|
| MPN | 10534MOMO |

Log In