We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HON 10500 Series Mocha Laminate Desking
SKU
HON10545RMOMO
by HON
$673.02 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Part of rugged, high-quality desk collection for any organization seeking maximum performance
- Premium, multi-ply laminate stands up to scratches, spills, stains and boiling liquids, and holds up under heavy use
- Metal-to-metal fastening system for precise fit and unsurpassed durability
- Durable inner-frame construction stands up to the stress of frequent moving and relocation
- Backed by the HON Full Lifetime Warranty
Category: Office Desks
Build a hard-working workstation with 10500 Series laminate from HON, our bestselling desk collection. This right credenza can be combined with a left return or a peninsula to create an L-workstation. To create a U-workstation, combine it with a left desk and a bridge. Laminate color is Mocha.
| Application/Usage | Desk |
|---|---|
| Application/Usage | File Storage |
| Application/Usage | Office |
| Brand Name | HON |
| Depth | 24" |
| Dimensions | 29.5" Height x 72" Width x 24" Depth |
| Drawer Type | Box |
| Drawer Type | File |
| Edge Style | Flat |
| Features | Durable |
| Features | Glide |
| Features | Liquid Resistant |
| Features | Removable Lock |
| Features | Rugged |
| Features | Scratch Resistant |
| Features | Spill Resistant |
| Features | Stain Resistant |
| Features | Tear Resistant |
| Features | Wear Resistant |
| Height | 29.5" |
| Manufacturer | The HON Company |
| Manufacturer Part Number | HON10545RMOMO |
| Marketing Information | Build a hard-working workstation with 10500 Series laminate from HON, our bestselling desk collection. This right credenza can be combined with a left return or a peninsula to create an L-workstation. To create a U-workstation, combine it with a left desk and a bridge. Laminate color is Mocha. |
| Pedestal Position | Right |
| Product Model | H10545R |
| Product Name | 10500 H10545R Pedestal Credenza |
| Product Series | 10500 |
| Product Type | Pedestal Credenza |
| Total Number of Drawers | 2 |
| Width | 72" |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 212.0000 |
| UPC | 645162783981 |
| MPN | HON10545RMOMO |

Log In