We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HON 10500 Series Mocha Laminate Desking
SKU
HON10546LMOMO
by HON
$608.24
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Part of rugged, high-quality desk collection for any organization seeking maximum performance
- Premium, multi-ply laminate stands up to scratches, spills, stains and boiling liquids, and holds up under heavy use
- Metal-to-metal fastening system for precise fit and unsurpassed durability
- Durable inner-frame construction stands up to the stress of frequent moving and relocation
- Backed by the HON Full Lifetime Warranty
- With proper storage functionality, this fantastic looking credenza adds elegance to your place
- Ideal & stylish look for your office
- Beautiful thermofused laminate (tfl) finish enriches the look
- Rugged wood grain work surface for years of worry-free use
Category: Office Desks
Build a hard-working workstation with 10500 Series laminate from HON, our bestselling desk collection. This left credenza can be combined with a right return or a peninsula to create an L-workstation. To create a U-workstation, combine it with a right desk and a bridge. Laminate color is Mocha.
| Application/Usage | Office |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Brand Name | HON |
| Color/Finish | Thermofused Laminate (TFL) |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 24" |
| Dimensions | 29.5" Height x 72" Width x 24" Depth |
| Drawer Type | Box |
| Edge Style | Square |
| Environmental Certification | SCS Indoor Advantage Gold |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Features | Modesty Panel |
| Height | 29.5" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manufacturer | The HON Company |
| Manufacturer Part Number | 10546LMOMO |
| Material | Wood Grain Work Surface |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Pedestal Position | Left |
| Pedestal Type | Single |
| Product Model | H10546L |
| Product Series | 10500 |
| Product Type | Credenza |
| Recycled | Yes |
| Thickness | 1" |
| Total Number of Drawers | 2 |
| Width | 72" |
| UPC | 782986694236 |
| Brand | HON |
| Dimensions (LxHxW) | 74.4 x 31.4 x 26.4 |
| Weight (lbs) | 212.0000 |
|---|---|
| MPN | 10546LMOMO |

Log In