We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HON 10500 Series Mocha Laminate Desking
SKU
HON105890MOMO
by HON
$995.08
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Part of rugged, high-quality desk collection for any organization seeking maximum performance
- Premium, multi-ply laminate stands up to scratches, spills, stains and boiling liquids, and holds up under heavy use
- Metal-to-metal fastening system for precise fit and unsurpassed durability
- Durable inner-frame construction stands up to the stress of frequent moving and relocation
- Backed by the HON Full Lifetime Warranty
- An excellent choice for your office
- Sturdy and durable particleboard modesty panel
Category: Office Desks
Build a hard-working workstation with 10500 Series laminate from HON, our bestselling desk collection. This 72"W double pedestal desk can be used alone, or paired with a double pedestal credenza and stack-on hutch to create an executive workstation. Two box drawers provide convenient storage for office supplies, and three file drawers organize paperwork. Laminate finish color is Mocha.
| Application/Usage | Office |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Brand Name | HON |
| Color/Finish | Thermofused Laminate (TFL) |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 36" |
| Dimensions | 29.5" Height x 72" Width x 36" Depth |
| Drawer Type | Box |
| Edge Style | Smooth |
| Environmental Certification | SCS Indoor Advantage Gold |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Features | Durable |
| Height | 29.5" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manufacturer | The HON Company |
| Manufacturer Part Number | 105890MOMO |
| Material | Particleboard Modesty Panel |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Pedestal Position | Left/Right |
| Pedestal Type | Double |
| Product Model | H105890 |
| Product Series | 10500 |
| Product Type | Pedestal Desk |
| Recycled | Yes |
| Thickness | 1" |
| Total Number of Drawers | 5 |
| Width | 72" |
| UPC | 791579862587 |
| Brand | HON |
| Dimensions (LxHxW) | 74.4 x 31.4 x 38.4 |
| Weight (lbs) | 340.0000 |
|---|---|
| MPN | 105890MOMO |

Log In