We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HON 10700 Series Cognac Laminate Desking
SKU
HON10745RCO
by HON
$778.55
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- One of the most popular laminate desk designs ever created from HON
- 7 rich woodgrain color with attractive hardwood accents to create distinctive executive work spaces
- Soft, waterfall-shaped edges provide a comfortable typing surface
- Includes 1 box drawer for supplies and 1 file drawer for documents
- Backed by the HON Full Lifetime Warranty
- With proper storage functionality, this fantastic looking credenza adds elegance to your place
- Cognac enhance the beauty and gives classy look
- Rugged wood for years of worry-free use
Category: Office Desks
Upscale 10700 Series laminate desks from HON features real wood accents and waterfall-shaped edges. This right credenza can be combined with a left return or a peninsula to create an L-workstation. To create a U-workstation, combine it with a left desk and a bridge. Laminate color is Cognac.
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Brand Name | HON |
| Color/Finish | Cognac |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 24" |
| Dimensions | 29.5" Height x 72" Width x 24" Depth x 1.1" Thickness |
| Drawer Type | Box |
| Edge Style | Waterfall |
| Environmental Certification | SCS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Features | Water Resistant |
| Height | 29.5" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manufacturer | The HON Company |
| Manufacturer Part Number | 10745RCO |
| Material | Wood |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Pedestal Position | Right |
| Pedestal Type | Single |
| Product Model | H10745R |
| Product Series | 10700 |
| Product Type | Credenza |
| Recycled | Yes |
| Thickness | 1.1" |
| Total Number of Drawers | 2 |
| Width | 72" |
| UPC | 035349234502 |
| Brand | HON |
| Dimensions (LxHxW) | 74.4 x 31.4 x 26.4 |
| Weight (lbs) | 212.0000 |
|---|---|
| MPN | 10745RCO |

Log In