We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HON 10700 Series Mahogany Laminate Desking
Delivered in 2-4 business days
- One of the most popular laminate desk designs ever created from HON
- 7 rich woodgrain color with attractive hardwood accents to create distinctive executive work spaces
- Soft, waterfall-shaped edges provide a comfortable typing surface
- Includes 2 file drawers for documents
- Backed by the HON Full Lifetime Warranty
Left-pedestal credenza is part of HON 10700 Series Wood Laminate Furniture with an upscale design, stylish accent details, durable laminate surfaces and quality construction. Premium, multilayer, high-pressure, Mahogany laminate surface resists water, scratches and most solvents. Durable, 1-1/8" thick, solid-core, high-performance particleboard withstands frequent moving and handling. Design also features a full-height modesty panel, user-friendly waterfall edges and rounded corners. Credenza offers a core-removable lock and two file drawers for letter-size or legal-size filing. Mechanical interlock inhibits the extension of more than one drawer at a time. Five-sided construction allows easy drawer alignment. Cord management includes two grommets in the desktop and one-cord, pass-through grommet in top center of modesty panel for routing and hiding wires and cables.
| Application/Usage | Desk |
|---|---|
| Application/Usage | Document |
| Application/Usage | File |
| Application/Usage | File Folder |
| Application/Usage | File Storage |
| Brand Name | HON |
| Depth | 24" |
| Dimensions | 29.5" Height x 72" Width x 24" Depth |
| Drawer Type | File |
| Edge Style | Waterfall |
| Features | Glide |
| Features | Removable Lock |
| Features | Tear Resistant |
| Features | Wear Resistant |
| Height | 29.5" |
| Manufacturer Part Number | HON10708LNN |
| Manufacturer | The HON Company |
| Pedestal Position | Left |
| Product Model | H10708L |
| Product Name | 10700 H10708L Pedestal Credenza |
| Product Series | 10700 |
| Product Type | Pedestal Credenza |
| Total Number of Drawers | 2 |
| Width | 72" |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 235.0000 |
| UPC | 641128884259 |
| MPN | HON10708LNN |

Log In