We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HON 10700 Series Mahogany Laminate Desking
Delivered in 2-4 business days
- One of the most popular laminate desk designs ever created from HON
- 7 rich woodgrain color with attractive hardwood accents to create distinctive executive work spaces
- Soft, waterfall-shaped edges provide a comfortable typing surface
- Includes 1 box drawer for supplies and 1 file drawer for documents
- Backed by the HON Full Lifetime Warranty
Right-pedestal credenza is part of HON 10700 Series Laminate Desking with an upscale contemporary design, stylish accent details and quality construction. Durable, 1-1/8" thick, solid-core, high-performance particleboard resists warping. Premium, high-pressure laminate surface resists water, scratches and most solvents. Design also features a single, 3/4-height pedestal with box and file drawers; a full-height modesty panel; user-friendly waterfall edges and rounded corners. Hangrails are provided in the file drawer for side-to-side letter-size and legal-size filing and front-to-back letter-size filing. Five-sided construction on the drawer allows easy drawer alignment. Credenza features two cord grommets in top and one cord, pass-through grommet in the top center of the modesty panel for easy cord management. Adjustable hex-leveling glides allow easily leveling without lifting the unit. Credenza is not designed to be used with modular or mobile pedestals.
| Application/Usage | Desk |
|---|---|
| Application/Usage | File Storage |
| Brand Name | HON |
| Depth | 24" |
| Dimensions | 29.5" Height x 72" Width x 24" Depth |
| Drawer Type | Box |
| Drawer Type | File |
| Edge Style | Waterfall |
| Features | Glide |
| Features | Grommet |
| Features | Removable Lock |
| Features | Tear Resistant |
| Features | Wear Resistant |
| Height | 29.5" |
| Manufacturer Part Number | HON10745RNN |
| Manufacturer | The HON Company |
| Pedestal Position | Right |
| Product Model | H10745R |
| Product Name | 10700 H10745R Pedestal Credenza |
| Product Series | 10700 |
| Product Type | Pedestal Credenza |
| Total Number of Drawers | 2 |
| Width | 72" |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 212.0000 |
| UPC | 089192392803 |
| MPN | HON10745RNN |

Log In