We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HON 10700 Srs. Cognac Laminate Lateral File
SKU
HON107699CO
by HON
$1,982.80 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Increases the storage capacity of your workstation
- 7 rich woodgrain color with attractive hardwood accents to create distinctive executive work spaces
- Soft, waterfall-shaped edges provide a comfortable typing surface
- Drawers are equipped with standard hangrails to hold either letter-size or legal-size hanging files
- Backed by the HON Full Lifetime Warranty
Category: Office File Cabinets
Four-drawer lateral file expands the storage capacity of workstations made with components from HON 10700 Series Laminate Wood Furniture with wood laminate, rounded corners and waterfall edges. High-pressure, Cognac laminate end panels and top with hardwood trim are stain-resistant and abrasion-resistant. Lateral file also features interchangeable, core-removable lock; hangrails; mechanical interlock; and a counterweight. Interlock inhibits the extension of more than one drawer from opening at a time. Lateral file is certified by SCS to be in compliance with specific, indoor, air-quality emissions requirements and meets or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards.
| Application/Usage | Desk |
|---|---|
| Application/Usage | File Folder |
| Application/Usage | File Storage |
| Application/Usage | Office |
| Application/Usage | Workstation |
| Brand Name | HON |
| Depth | 20" |
| Dimensions | 59.1" Height x 36" Width x 20" Depth |
| Drawer Type | File |
| Edge Style | Waterfall |
| Features | Durable |
| Features | Glide |
| Features | Removable Lock |
| File Size Supported | Legal |
| File Size Supported | Letter |
| Height | 59.1" |
| Manufacturer Part Number | HON107699CO |
| Manufacturer | The HON Company |
| Product Color/Finish | Cognac |
| Product Model | H107699 |
| Product Name | 10700 H107699 Lateral File |
| Product Series | 10700 |
| Product Type | Lateral File |
| Total Number of Drawers | 4 |
| Width | 36" |
| UNSPSC | 56101530 |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 296.0000 |
| UPC | 035349238586 |
| MPN | HON107699CO |

Log In