We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HON Ignition Seating Cafe-Height 4-leg Stool
SKU
HONIC108CU42
by HON
$300.21
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- One seating platform supports widely diverse body types and job functions
- 100% polyester seat upholstery features Nano-Tex soil-repellant and stain-repellant technology
Category: Guest & Reception Chairs
Ignition seating from HON fits your body, your work and your space. This cafe-height stool is great for learning centers, cafeterias and common areas. Wall-saving leg design prevents the chair back from rubbing against nearby wall. Warranted for users up to 300 lbs. Seat upholstery color is Poppy, and mesh, frame and base color is Black.
| Application/Usage | Cafeteria |
|---|---|
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Back Height | 18.13" |
| Back Width | 18.25" |
| Base Shape | Four-legged |
| Brand Name | HON |
| Chair/Seat Type | Dining Chair |
| Color | Crimson Red |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 25" |
| Environmental Certification | SCS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Features | Mesh Back |
| Frame Material | Steel |
| Height | 46.5" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manufacturer | The HON Company |
| Manufacturer Part Number | IC108CU42 |
| Material | Nylon |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Maximum Seat Height | 31" |
| Number of Legs | 4 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Family | Ignition |
| Product Line | Ignition |
| Product Type | Sitting Stool |
| Recycled | Yes |
| Seat Color | Crimson Red |
| Seat Depth | 17.38" |
| Seat Feature | Upholstered |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Width | 18.75" |
| Width | 23" |
| UPC | 035349545608 |
| Brand | HON |
| Dimensions (LxHxW) | 46.5 x 25 x 23 |
| Weight (lbs) | 30.0000 |
|---|---|
| MPN | IC108CU42 |

Log In