We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HON Ignition Series Executive High-back Chair
SKU
HONIE102CU98
by HON
$452.78
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- One seating platform supports widely diverse body types and job functions
- Polyester fabric features Nano-Tex soil-repellant and stain-repellant technology; Color: Navy
- High-back design is ideal for any executive or management application
- Clean, geometric form complements any contemporary work space
- Backed by the HON Full Lifetime Warranty
Category: Office Chairs
Whether It's a private office or the conference room, HON executive and conference seating helps you feel like you run the place. With this high-back executive chair, you can sit like a boss in your private office, meeting spot or workstation. The upholstered seat and back are contoured for all-day comfort, and the adjustable back height creates a tailored fit. The five-star base creates a solid footing, while the entire chair is a foundation for productivity and comfort. Make even your toughest work more comfortable with the HON Ignition high-back executive chair. Fabric color is Navy and frame color is Black.
| Adjustable Back | Yes |
|---|---|
| Adjustable Seat | Yes |
| Application/Usage | Desk |
| Assembly Required | Yes |
| Back Height | 28" |
| Back Type | High Back |
| Back Width | 20" |
| Base Shape | 5-star |
| Brand Name | HON |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 38.5" |
| Environmental Certification | SCS Indoor Advantage Gold |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Features | 360° Swivel |
| Height | 47.5" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manufacturer | The HON Company |
| Manufacturer Part Number | IE102CU98 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Maximum Seat Height | 21" |
| Minimum Seat Height | 17" |
| Number of Casters | 5 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Family | Ignition |
| Product Line | Ignition |
| Product Type | Chair |
| Recycled | Yes |
| Seat Color | Navy |
| Seat Depth | 18" |
| Seat Feature | Upholstered |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Width | 20" |
| Width | 27" |
| UPC | 888206935896 |
| Brand | HON |
| Dimensions (LxHxW) | 41 x 23.3 x 29 |
| Weight (lbs) | 56.0000 |
|---|---|
| MPN | IE102CU98 |

Log In