We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HON Pillow-Soft 2090 Executive High-back Chair
SKU
HON2091CU19T
by HON
$434.42
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- An all-time best-seller for HON, one of America's leaders in high-quality seating
- Comfort adjustments include center-tilt with tension and upright lock
- Polyester fabric features Nano-Tex soil-repellant and stain-repellant technology
Category: Office Chairs
Pillow-Soft seating from HON merges whole-body support with an authoritative presence. This high-back chair has a resilient foam seat cushion with a memory foam top layer and a lumbar-cradling recess in the back. Warranted for users up to 300 lbs. Seat and back upholstery color is Iron Ore.
| Adjustable Seat | Yes |
|---|---|
| Application/Usage | Business |
| Assembly Required | No |
| Back Color | Iron |
| Back Material | Polyester |
| Back Type | High Back |
| Back Width | 22" |
| Base Material | Plastic |
| Base Shape | 5-star |
| Brand Name | HON |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 29.8" |
| Features | Comfortable |
| Frame Color | Black |
| Height | 46.5" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manufacturer | The HON Company |
| Manufacturer Part Number | 2091CU19T |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Number of Casters | 5 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Family | Pillow-Soft 2090 |
| Product Line | Pillow-Soft |
| Product Model | H2091 |
| Product Series | 2090 |
| Product Type | Chair |
| Recycled | Yes |
| Seat Color | Iron |
| Seat Depth | 19" |
| Seat Material | Polyester |
| Seat Width | 22" |
| Weight (Approximate) | 57 lb |
| Width | 26.3" |
| UPC | 089192345564 |
| Brand | HON |
| Dimensions (LxHxW) | 39.4 x 25 x 29 |
| Weight (lbs) | 57.0000 |
|---|---|
| MPN | 2091CU19T |

Log In