We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HON Valido 11500 Series Mahogany Laminate Desking
Delivered in 2-4 business days
- Formal, 1-1/2" thick worksurface finished with an elegant ribbon edge detail not available on other products
- Metal-to-metal fastening system for precise fit and unsurpassed durability
- Durable inner-frame construction stands up to the stress of frequent moving and relocation
- All drawers lock using the same key; lock core can be changed as security needs require
- Backed by the HON Full Lifetime Warranty
Left-pedestal desk is part of the Valido Laminate Desk Series from HON and features an extra-thick worksurface at 1-1/2" , 10-1/2" overhang, exclusive ribbon-style edgeband and Satin Nickel Crescent drawer pulls. This 72" wide desk with full-height modesty panel can be combined with a right return to create an L-workstation. To create a U-workstation, combine with a bridge and right credenza. Two grommets in the top allow easy cord management. The full pedestal includes two box drawers and one file drawer. All drawers lock and operate on full-extension, ball-bearing suspension to ensure smooth, quiet, long-lasting operation. Scratch-resistant, spill-resistant and stain-resistant, Mahogany laminate stands up to heavy use and is specially treated to withstand boiling liquids. Robust construction using metal-to-metal fasteners and wood dowels delivers a solid feel and lasting performance. Durable inner-frame construction stands up to the stress of frequent moving and relocation,
| Application/Usage | Office |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Brand Name | HON |
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | United States |
| Depth | 36" |
| Dimensions | 29.5" Height x 72" Width x 36" Depth x 1.5" Thickness |
| Drawer Type | File |
| Edge Style | Ribbon |
| Environmental Certification | SCS |
| Features | Abrasion Resistant |
| Features | Grommet |
| Features | Stain Resistant |
| Height | 29.5" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manufacturer Part Number | 115896LAFN |
| Manufacturer | The HON Company |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Pedestal Position | Left |
| Pedestal Type | Single |
| Product Color/Finish | Laminate |
| Product Color/Finish | Mahogany |
| Product Line | Valido |
| Product Material | Particleboard |
| Product Material | Wood |
| Product Name | Valido Left Pedestal Desk, 72"W - 3-Drawer |
| Product Series | 11500 |
| Product Type | Pedestal Desk |
| Recycled | Yes |
| Thickness | 1.5" |
| Total Number of Drawers | 3 |
| Weight (Approximate) | 316 lb |
| Width | 72" |
| UNSPSC | 56101703 |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 316.0000 |
| UPC | 752856708271 |
| MPN | 115896LAFN |

Log In