We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HON Valido 11500 Series Mahogany Laminate Desking
Delivered in 2-4 business days
- Formal, 1-1/2" thick worksurface finished with an elegant ribbon edge detail not available on other products
- Metal-to-metal fastening system for precise fit and unsurpassed durability
- Durable inner-frame construction stands up to the stress of frequent moving and relocation
- All drawers lock using the same key; lock core can be changed as security needs require
- Backed by the HON Full Lifetime Warranty
Double-pedestal credenza with kneespace is part of the Valido Laminate Desk Series from HON and features an extra-thick worksurface at 1-1/2" , exclusive ribbon-style edgeband and Satin Nickel Crescent drawer pulls. This 72" wide credenza with full-height modesty panel can be used alone or paired with a double-pedestal credenza and stack-on hutch to create an executive workstation. One cord pass-through grommet in top center of modesty panel offers easy reach to wall electrical outlets. Two full pedestals each include two file drawers. Drawers lock and operate on full-extension, ball-bearing suspension to ensure smooth, quiet operation. Scratch-resistant, spill-resistant and stain-resistant, Mahogany laminate stands up to heavy use and is specially treated to withstand boiling liquids. Robust construction using metal-to-metal fasteners and wood dowels delivers a solid feel and lasting performance. Durable inner-frame construction withstands frequent moving and relocation.
| Application/Usage | File |
|---|---|
| Application/Usage | File Folder |
| Application/Usage | File Storage |
| Brand Name | HON |
| Depth | 24" |
| Dimensions | 29.5" Height x 72" Width x 24" Depth |
| Drawer Type | File |
| Edge Style | Ribbon |
| Features | Durable |
| Features | Glide |
| Features | Removable Lock |
| Height | 29.5" |
| Manufacturer Part Number | HON115900AFNN |
| Manufacturer | The HON Company |
| Pedestal Type | Double |
| Product Color/Finish | Mahogany |
| Product Line | Valido |
| Product Model | H115900 |
| Product Name | Valido H115900 Pedestal Credenza |
| Product Type | Pedestal Credenza |
| Total Number of Drawers | 4 |
| Width | 72" |
| UNSPSC | 56101532 |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 296.0000 |
| UPC | 752856648010 |
| MPN | HON115900AFNN |

Log In