We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HON Valido 11500 Series Mahogany Laminate Desking
Delivered in 2-4 business days
- Formal, 1-1/2" thick worksurface finished with an elegant ribbon edge detail not available on other products
- Metal-to-metal fastening system for precise fit and unsurpassed durability
- Durable inner-frame construction stands up to the stress of frequent moving and relocation
- All drawers lock using the same key; lock core can be changed as security needs require
- Backed by the HON Full Lifetime Warranty
Right return is part of the Valido Laminate Desk Series from HON and features an extra-thick worksurface at 1-1/2" , exclusive ribbon-style edgeband, 10-1/2" overhang and Satin Nickel Crescent drawer pulls. This 48" wide right return with full-height modesty panel can be used with a left desk, left credenza or a peninsula to create an L-workstation. It cannot be used freestanding. Two 3" diameter grommets allow easy cord management. The full pedestal includes two file drawers. Both drawers lock and operate on full-extension, ball-bearing suspension to ensure smooth, quiet, long-lasting operation. Scratch-resistant, spill-resistant and stain-resistant, Mahogany laminate stands up to heavy use and is specially treated to withstand boiling liquids. Robust construction using metal-to-metal fasteners and wood dowels delivers a solid feel and lasting performance. Durable inner-frame construction stands up to the stress of frequent moving and relocation.
| Application/Usage | Office |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Brand Name | HON |
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | United States |
| Depth | 24" |
| Dimensions | 29.5" Height x 48" Width x 24" Depth x 1.5" Thickness |
| Drawer Type | File |
| Edge Style | Ribbon |
| Environmental Certification | SCS |
| Features | Abrasion Resistant |
| Features | Ball-bearing Suspension |
| Features | Grommet |
| Features | Stain Resistant |
| Height | 29.5" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manufacturer Part Number | 115905RAFN |
| Manufacturer | The HON Company |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Pedestal Position | Right |
| Pedestal Type | Single |
| Product Color/Finish | Laminate |
| Product Color/Finish | Mahogany |
| Product Line | Valido |
| Product Material | Particleboard |
| Product Material | Wood |
| Product Name | Valido Right Return, 48"W - 2-Drawer |
| Product Series | 11500 |
| Product Type | Return |
| Recycled | Yes |
| Thickness | 1.5" |
| Total Number of Drawers | 2 |
| Weight (Approximate) | 168 lb |
| Width | 48" |
| UNSPSC | 56101713 |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 168.0000 |
| UPC | 752856293272 |
| MPN | 115905RAFN |

Log In