We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HOOVER ONEPWR BH53310 Stick Vacuum, 0.3 L Vacuum, 20 V Battery, Lithium-Ion Battery, 3 Ah
SKU
ORG7416035
by HOOVER
$169.99 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Featuring dual cyclonic DustVault™ technology, captures 99% of dust and fine particles with no loss of suction for continuous cleaning
- Completely removable dirt cup makes emptying easy
- Multi-surface brush roll is engineered for optimal cleaning performance on carpet and hard floors
- DustTracker™ LED headlights make it easy to see the dirt ahead of you
- Fingertip controls allow you to easily change settings to optimize your clean on all floor types
- ECO Mode is powerful enough for everyday use while extending runtime
- Removable handheld for quick cleaning on stairs, upholstery and more
- Powered by the ONEPWR™ Lithium-Ion battery for the fade-free power and runtime to clean anywhere, anytime without being tethered to a cord
- Provides up to 35 min of fade-free cleaning
- Every ONEPWR™ battery works with every ONEPWR™ product
Category: Vacuums & Floor Care
The Hoover ONEPWR Blade is a cordless powerhouse that delivers the freedom and versatility you need to clean anywhere, any time. Powered by our exclusive ONEPWR Lithium-Ion battery, you can now clean longer, charge up faster and maintain full power for a continuous clean from start to finish. Equipped with the exclusive dual cyclonic DustVault System, Blade captures 99% of dust and fine particles with no loss of suction. Plus, The Hoover ONEPWR Blade is designed with a completely removable dirt cup that makes clean-up even easier. With the push of a button, customizing your clean is a breeze with eco mode and the multi-surface brush roll that's engineered for optimal cleaning performance on any floor type.
| Battery Capacity | 3Ah |
|---|---|
| Battery Life | 35min |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Battery Voltage | 20V |
| Current Rating | 3A |
| Filter Type | Mesh |
| Includes | 3 Ah Battery and Charger |
| Power Source | Battery |
| Vacuum Capacity | 0.3L |
| Brand | HOOVER |
|---|---|
| Weight (lbs) | 10.0000 |
| UPC | 073502046005 |
| MPN | BH53310V |

Log In