We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP PageWide Pro 552dw Printer
Delivered in 2-4 business days
- 4.3" touch screen lets you effortlessly navigate and manage your tasks
- Extra high-yield cartridges print up to 4 times more for time-saving use
- PageWide technology delivers reliable performance to minimize downtime
- Duplex printing automatically prints on both sides to reduce paper usage
- Also features 512MB memory capacity, 500-sheet input tray and more
High-performance printer with wireless technology delivers a low total cost of ownership, fast speeds and advanced security features. 4.3"" touch-screen display lets you effortlessly navigate through the menu options for easy operation. Cost-efficient design uses extra high-yield cartridges to let you print up to four times more pages than standard cartridges to replace them less often. PageWide technology provides reliable performance for demanding offices to minimize downtime and maximize efficiency. Help keep your printer secure, from boot up to shutdown, with secure boot and secure code integrity validation. Auto duplex printing lets you print on both sides of pages to minimize paper usage. Printer also features a 512MB memory capacity, 500-sheet input tray, 50-sheet multipurpose tray, up to 70 pages-per-minute print speed, NFC touch-to-print and more.
| Brand Name | HP |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Depth | 16" |
| Duplex Printing | Automatic |
| Duty Cycle | 80000 |
| Energy Star | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 16.5" |
| Input Voltage | 120 V AC |
| ISO Color Print Speed (ppm) | 50 |
| ISO Mono Print Speed (ppm) | 50 |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | D3Q17A |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 70 |
| Maximum Memory | 512 MB |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 70 |
| Maximum Print Resolution | 2400 x 1200 dpi |
| Media Size | Statement |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Print Color Capability | Color |
| Product Family | PageWide Pro |
| Product Line | PageWide Pro |
| Product Model | 552dw |
| Product Type | Page Wide Array Printer |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Screen Size | 4.30" |
| Standard Input Media Capacity | 550 sheets |
| Touchscreen | Yes |
| USB | Yes |
| USB Direct Printing | Yes |
| Weight (Approximate) | 37 lb |
| Width | 20.9" |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless Print Technology | HP ePrint |
| UPC | 889296706410 |
| Brand | HP |
| Dimensions (LxHxW) | 23.8 x 20.7 x 19.7 |
| Weight (lbs) | 52.0000 |
|---|---|
| MPN | D3Q17A |

Log In