We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HSM of America shredstar X12 Cross-Cut Shredder
SKU
HSM1059
by HSM
$212.58 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Automatic return prevents paper jams to help you quickly get back on track
- Separate disc cutter keeps waste separated from paper bin
- Quiet operation prevents distracting others in quiet rooms
- Inspection window lets you quickly see fill level to prevent overfilling
- Perfect for destroying sensitive files, papers, documents and more
Category: Shredders & Shredder Supplies
X12 Cross-Cut shredder with an LED indicator shreds up to 12 sheets of paper at a time for a cost-efficient way to destroy your sensitive files and documents in a hurry. The automatic return eliminates paper jams to let you safely clear jams and help quickly get back on track. A separate disc-cutting unit empties into its own waste container to keep your various waste materials separated. Quiet operation keeps its operating noise to a minimum to prevent distracting others in quiet environments. Automatic detection and shutdown let you quickly shred random papers in a hurry. Inspection window allows you to quickly see the current fill level in the waste container to prevent you from overfilling the 6.1 gallon bin.
| Additional Warranty Information | 2 years |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Brand Name | HSM |
| Country of Origin | China |
| Depth | 11" |
| Features | Anti Jamming |
| Features | Auto Shutoff |
| Features | Auto Start/Stop |
| Features | Caster |
| Features | LED Indicator |
| Features | Quiet Operation |
| Height | 21.7" |
| Input Voltage | 115 V AC |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Manufacturer Part Number | HSM1059113 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Consumption | 300 W |
| Product Family | shredstar |
| Product Line | shredstar |
| Product Model | X12 |
| Product Name | shredstar X12 Cross Cut Shredder |
| Product Type | Paper Shredder |
| Recycled | No |
| Security Level | P-4 |
| Sheet Shred Capacity | 12 Per Pass |
| Shred Type | Cross Cut |
| Shredding Item | CD |
| Shredding Item | DVD |
| Shredding Item | Paper |
| Wastebin Capacity | 6.10 gal |
| Weight (Approximate) | 27.60 lb |
| Width | 15.6" |
| Brand | HSM |
|---|---|
| Weight (lbs) | 27.6000 |
| UPC | 4026631059343 |
| MPN | HSM1059113 |

Log In