We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HUBBELL 5034-0 Cover, 2-5/8 in Dia, 4-1/2 in L, 4-9/16 in W, Aluminum, Gray, Powder-Coated
SKU
ORG5569801
by HUBBELL
$24.49 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Rugged die-cast construction
- State-of-the-art powder coat finish provides maximum weatherability and scratch resistance
- Self-closing lids assure weatherproof protection when the receptacle is not in use
- Padlockable
- May be mounted to box or device
- For use whenever weatherproof protection is required for an outdoor receptacle
For weatherproof 30 to 50 A receptacles and wet locations. 2-5/8 in Dia. Die-cast aluminum construction, powder coat finish. Scratch-resistant. Self-closing lid assures protection when the receptacle is not in use. Padlockable. May be mounted to box or device. Includes installation hardware, gasket and multi-lingual instructions. UL listed 514-A, File E 195978 CSA C22.2 No. 18 NEMA 3R rated. Shrink wrapped.
| Color | Gray |
|---|---|
| Diameter | 2-5/8in |
| Finish | Powder-Coated |
| Height | 8.5in |
| Hole Diameter | 1/4in |
| Includes | Gasket Mounting Hardware |
| Length | 4-1/2in |
| Material | Aluminum |
| Mounting Type | Vertical |
| Nema Rating | 3R |
| Suitable for | 30 to 50 A Receptacles |
| Width | 4-9/16in |
| Brand | HUBBELL |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5000 |
| UPC | 050169503409 |
| MPN | 5034-0 |

Log In