We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HUBBELL 5141-5 Toggle Cover, 4-39/64 in L, 2-53/64 in W, Metal, Gray, Powder-Coated
SKU
ORG5773908
by HUBBELL
$21.65 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Rugged die-cast construction
- State-of-the-art powder coat finish provides maximum weatherability and scratch resistance
- Most units supplied with a switches - no need to purchase separate components
- Switch/cover units are supplied with the switch unassembled to the cover
- For use whenever weather-proof protection is required for an on-off type switch
For use whenever weatherproof protection is required for an "on/off" type switch. Powder coat finish. Supplied with a switch unassembled to the cover - no need to purchase separate components. Includes installation hardware and multi-lingual instructions. Size 4-1/2 in L x 2-3/4 in W. UL listed, CSA, NEMA 3R Rated.
| Color | Gray |
|---|---|
| Finish | Powder-Coated |
| Height | 5.25in |
| Includes | Installation Hardware |
| Length | 4-39/64in |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Flush |
| Nema Rating | 3R |
| Suitable for | On-Off Type Switch |
| Width | 2-53/64in |
| Weight (lbs) | 0.4600 |
|---|---|
| Brand | HUBBELL |
| UPC | 050169514153 |
| MPN | 5141-5 |

Log In