We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HUBBELL 5145-0 Cover, 4-1/2 in L, 4-9/16 in W, Aluminum, Gray, Powder-Coated
SKU
ORG2961605
by HUBBELL
$23.68 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Rugged metallic construction
- State-of-the-art powder coat finish provides maximum weatherability and scratch resistance
- Self-closing lids assure weatherproof protection when the receptacle is not in use
- Weather-resistant
- For use whenever weatherproof protection is required for an outdoor receptacle
Cast cover for use whenever weatherproof protection is required for an outdoor receptacle. Heavy-duty metallic construction will last the life of the installation. Self-closing lids assure weatherproof protection when the receptacle is not in use. Comes with installation instructions, gasket and hardware. UL, CSA Compliant.
| Color | Gray |
|---|---|
| Finish | Powder-Coated |
| Height | 4.25 in |
| Includes | Gasket Installation Hardware |
| Length | 4-1/2 in |
| Material | Aluminum |
| Mounting Type | Flush |
| Nema Rating | 3R |
| Suitable for | (2) GFCI Receptacles |
| Width | 4-9/16 in |
| Brand | HUBBELL |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5800 |
| UPC | 050169514504 |
| MPN | 5145-0 |

Log In