We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HUBBELL 5148-5 Cover, 4-17/32 in L, 4-17/32 in W, Metal, Gray, Powder-Coated
SKU
ORG1896984
by HUBBELL
$23.52 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Rugged metallic construction
- State-of-the-art powder coat finish provides maximum weatherability and scratch resistance
- Self-closing lids assure weatherproof protection when the receptacle is not in use
- For use whenever weatherproof protection is required for an outdoor receptacle
Waterproof protection for outside receptacle. Self-closing lids. Installation hardware, gasket and multi-lingual instructions included. Size: 4-1/2 in W x 4-1/2 in L. cULus UL 514-A listed, CSA and NEMA 3R rated.
| Color | Gray |
|---|---|
| Finish | Powder-Coated |
| Height | 4.5in |
| Includes | Gasket Installation Hardware |
| Length | 4-17/32in |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Flush |
| Nema Rating | 3R |
| Suitable for | (2) Duplex Receptacles |
| Width | 4-17/32in |
| Weight (lbs) | 0.6000 |
|---|---|
| Brand | HUBBELL |
| UPC | 050169514856 |
| MPN | 5148-5 |

Log In