We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HUBBELL 5157-0 Cover, 4-17/32 in L, 4-17/32 in W, Metal
SKU
ORG8090847
by HUBBELL
$24.36 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Rugged metallic construction
- State-of-the-art powder coat finish provides maximum weatherability and scratch resistance
- Self-closing lids assure weatherproof protection when the receptacle is not in use
- Weather-resistant
- For use whenever weatherproof protection is required for an outdoor receptacle
Powder coat finish and scratch-resistant. Weatherproof protection for outdoor receptacles. Self-closing lids assure weatherproof protection when the receptacle is not in use. Includes installation hardware, gasket and multi-lingual instructions. 2 single, 1-13/32 in Dia receptacle openings. C/UL/US UL 514-A listed, CSA C22.2 No. 18, NEMA 3R Rated. Shrink pack.
| Color | Gray |
|---|---|
| Diameter | 1-13/32in |
| Finish | Powder-Coated |
| Height | 8.0in |
| Includes | Gasket Installation Hardware |
| Length | 4-17/32in |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Flush |
| Nema Rating | 3R |
| Width | 4-17/32in |
| UPC | 050169515709 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3100 |
| Brand | HUBBELL |
| MPN | 5157-0 |

Log In