We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HUBBELL 5173-7 Cover, 4-17/32 in L, 2-25/32 in W, Metal
SKU
ORG6754964
by HUBBELL
$14.71 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Rugged metallic construction
- State-of-the-art powder coat finish provides maximum weatherability and scratch resistance
- For use whenever weather-proof protection is required for a weatherproof box
Outdoor use, rugged metallic construction. Powder coat finish. Scratch resistant. Includes installation hardware, gasket and multi-lingual instructions. cULuS/UL listed. NEMA 3R rated.
| Color | Bronze |
|---|---|
| Finish | Powder-Coated |
| Height | 5.0in |
| Includes | Gasket Mounting Hardware |
| Length | 4-17/32in |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Flush |
| Nema Rating | 3R |
| Width | 2-25/32in |
| UPC | 050169517376 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.3000 |
| MPN | 5173-7 |
| Brand | HUBBELL |

Log In