We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HUBBELL 5175-1 Cover, 4-1/2 in L, 4-1/2 in W, Metal
SKU
ORG8148918
by HUBBELL
$16.12 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Rugged metallic construction
- State-of-the-art powder coat finish provides maximum weatherability and scratch resistance
- For use whenever weather-proof protection is required for a weatherproof box
For use whenever weatherproof protection is required for a weatherproof box. Rugged die-cast construction. Powder coat finish provides scratch resistance. Includes gasket and mounting hardware. Multi-lingual instructions in each package. UL listed, NEMA 3R Rated. 4-1/2 in x 4-1/2 in.
| Color | White |
|---|---|
| Finish | Powder-Coated |
| Height | 8.5in |
| Includes | Gasket Mounting Hardware |
| Length | 4-1/2in |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Flush |
| Nema Rating | 3R |
| Width | 4-1/2in |
| UPC | 050169517512 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1300 |
| MPN | 5175-1 |
| Brand | HUBBELL |

Log In