We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HUBBELL 5180-0 Cover, 2-13/16 in L, 4-9/16 in W, Metal
SKU
ORG6927404
by HUBBELL
$16.99 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- State-of-the-art powder coat finish provides maximum weatherability and scratch resistance
- Self-closing lids assure weatherproof protection when the receptacle is not in use
- Designed for a horizontal outlet
- Rugged metallic construction with powder-coated finish resists scratches and wear
- Provides weatherproof protection for an outdoor receptacle
- For duplex receptacle
Horizontal device mount. Weatherproof covers for protection of outdoor receptacles. State-of-the-art powder coat finish provides maximum weatherability and scratch resistance. Self-closing lids assure weatherproof protection when the receptacle is not in use. Includes installation hardware, gasket and multi-lingual instructions. Size: 4-1/2 in x 2-3/4 in. UL 514-A listed, File E195978 CSA C22.2 No. 18 NEMA 3R Rated.
| Color | Gray |
|---|---|
| Finish | Powder-Coated |
| Height | 8.25in |
| Includes | Gasket Mounting Hardware |
| Length | 2-13/16in |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Flush |
| Nema Rating | 3R |
| Width | 4-9/16in |
| Weight (lbs) | 0.3000 |
|---|---|
| Brand | HUBBELL |
| UPC | 050169518007 |
| MPN | 5180-0 |

Log In