We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HUBBELL 5180-6 Cover, 2-13/16 in L, 4-9/16 in W, Metal, White, Powder-Coated
SKU
ORG1896604
by HUBBELL
$16.96 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- State-of-the-art powder coat finish provides maximum weatherability and scratch resistance
- Self-closing lids assure weatherproof protection when the receptacle is not in use
- For duplex receptacle
Category: Patio Torches & Lights
Horizontal device mount. Weatherproof covers for protection of outdoor receptacles. State-of-the-art powder coat finish provides maximum weatherability and scratch resistance. Self-closing lids assure weatherproof protection when the receptacle is not in use. Includes installation hardware, gasket and multi-lingual instructions. Size: 4-1/2 in x 2-3/4 in. UL 514-A listed, File E195978 CSA C22.2 No. 18 NEMA 3R Rated.
| Color | White |
|---|---|
| Finish | Powder-Coated |
| Height | 2.75in |
| Includes | Installation Hardware Gasket |
| Length | 2-13/16in |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Flush |
| Nema Rating | 3R |
| Width | 4-9/16in |
| Weight (lbs) | 0.3800 |
|---|---|
| Brand | HUBBELL |
| UPC | 050169518069 |
| MPN | 5180-6 |

Log In