We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HUBBELL 5186-0 Cluster Cover, 4-19/32 in L, 2-27/32 in W, Rectangular, Zinc
SKU
ORG6896435
by HUBBELL
$16.90 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- State-of-the-art powder coat finish provides maximum weatherability and scratch resistance
- Three hole covers supplied with two closure plugs
- No closure plugs included
For wet locations. Gasket, screws and plugs included. Use 75 to 150 W maximum, PAR38 lamps. Die-cast zinc, powder coat finish provides maximum weatherability and scratch resistance. Includes installation hardware, gasket and multi-lingual instructions. One 1/2 in NPT hole. Underwriters Recognized Component CSA C22.2 No. 18 NEMA 3R Rated.
| Color | Gray |
|---|---|
| Finish | Powder-Coated |
| Height | 8.25in |
| Includes | (2) Closure Plugs Gasket Mounting Hardware |
| Length | 4-19/32in |
| Material | Zinc |
| Mounting Type | Wall |
| Nema Rating | 3R |
| Shape | Rectangular |
| Width | 2-27/32in |
| UPC | 050169518601 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2200 |
| MPN | 5186-0 |
| Brand | HUBBELL |

Log In