We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HUBBELL 5189-1 Cluster Cover, 4-19/32 in L, 2-27/32 in W, Rectangular, Zinc
SKU
ORG7830318
by HUBBELL
$17.75 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- State-of-the-art powder coat finish provides maximum weatherability and scratch resistance
- Three hole covers supplied with two closure plugs
- For mounting lamp holders and other accessories
Includes installation hardware, gasket and multi-lingual instructions. 3-hole covers are supplied with two closure plugs. Die-cast zinc construction. Three 1/2 in NPT holes. UR - Underwrites recognized component CSA C22.2 No. 18 compliant.
| Color | White |
|---|---|
| Finish | Powder-Coated |
| Height | 8.5in |
| Includes | Installation Hardware Gasket Watt Closure Plug |
| Length | 4-19/32in |
| Material | Zinc |
| Mounting Type | Wall |
| Nema Rating | 3R |
| Shape | Rectangular |
| Width | 2-27/32in |
| UPC | 050169518915 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2500 |
| MPN | 5189-1 |
| Brand | HUBBELL |

Log In