We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HUBBELL 5193-7 Cluster Cover, 4-1/8 in Dia, 4-1/8 in W, Round, Metal, Bronze, Powder-Coated
SKU
ORG5299144
by HUBBELL
$16.34 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 9 left
- Rugged die-cast construction
- State-of-the-art powder coat finish provides maximum weatherability and scratch resistance
- Three hole covers supplied with two closure plugs
- For mounting bell lamp holders and other accessories
For wet locations. Gasket, screws and plugs included. 4 in cluster cover. Use 75 to 150 W maximum, Die-cast zinc. One 1/2 in NPT hole. UL listed.
| Color | Bronze |
|---|---|
| Diameter | 4-1/8in |
| Finish | Powder-Coated |
| Height | 8.5in |
| Includes | (2) Closure Plugs Gasket Mounting Hardware |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Wall |
| Nema Rating | 3R |
| Shape | Round |
| Width | 4-1/8in |
| UPC | 050169519370 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.8000 |
| MPN | 5193-7 |
| Brand | HUBBELL |

Log In