We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HUBBELL 5197-2 Cluster Cover, 4-1/8 in W, Round, Metal
SKU
ORG9598061
by HUBBELL
$17.52 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Rugged die-cast construction
- State-of-the-art powder coat finish provides maximum weatherability and scratch resistance
- Three hole covers supplied with two closure plugs
- For mounting bell lamp holders and other accessories
For wet locations. Gasket, screws and plugs included. 4 in cluster cover. Die-cast zinc. Three 1/2 in NPT holes. UL listed.
| Color | Bronze |
|---|---|
| Diameter | 4-1/8in |
| Finish | Powder-Coated |
| Height | 8.5in |
| Includes | (2) Closure Plugs Gasket Mounting Hardware |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Wall |
| Nema Rating | 3R |
| Shape | Round |
| Width | 4-1/8in |
| UPC | 050169519721 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4200 |
| MPN | 5197-2 |
| Brand | HUBBELL |

Log In